امروز: شنبه ۱۱-تیر-۱۴۰۱ / السبت 03-ذو الحجة-1443 / Saturday 2022-July-2

مناسبت روز
پیام روز :

حاج آقاموسوی آملی:بی عدالتی و بی عرضگی برخی مسئولان قابل تحمل نیست

حاج آقاموسوی آملی:بی عدالتی و بی عرضگی برخی مسئولان قابل تحمل نیست

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمودموسوی آملی: امروز خط فقر ۱۰ میلیون تومان است که اگر این نابسامانی‌ها و ناکارایی را برطرف کنیم نه شبکه‌های معاند می تواند غلطی بکنند و نه آمریکا می تواند غلطی بکند.

مسئولین باید با مردم شفاف باشند چرا هنوز حقوق و مزایای مسئولین برای مردم مشخص نشده است اگر اندازه نگه ندارید مردم با کسی رودرباسی ندارند.

خطبه ۱۱ مهرماه ۹۹ شهرستان عباس آباد

خطیب ارزشمند جمعه شهرستان عباس آباد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین دکترسیدمحمود موسوی آملی

مشروح خطبه اول

تقوا یعنی اینکه انسان در مسیر نور قدم بردارد قران کتاب نور است و عالم با تقوا تربیت می کند « جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشِی بِهِ فی الارض» قرآن کتاب علمی محض نیست کتاب های دیگر که علمی هستند کارشان پرورش عالم هست و گاهی با عمل همراه است و گاهی با عمل همراه نیست قرآن همیشه تعلیم را در کنار تزکیه ذکر می‌کند قرآن حکمت علمی و نظری را کنار هم ذکر می کند هر انسانی در حال ضرورت خدا را می خواند ولی اگر کسی عاقل باشد این حالت را همیشه حفظ می کند در حالیکه انسان غافل فقط گاهی اضطرار را احساس می‌کند تقوا در راس اخلاق است تقوا راه کسب بسیاری از حقایق الهی و معنوی است ما باید مراقبت اندیشه خود باشیم نگوییم خود زحمت کشیده‌ایم عالم شده ایم یا به یک جایگاهی رسیدیم یا مالی به دست آوردیم ، این قارونی فکر کردن و قارونی عمل کردن است و با توحید سازگار نیست، ما به هر جا رسیده ایم از برکت و لطف الهی بود.

اهمیت اربعین در آن است که در این روز ،با تدبیر الهی خاندان پیامبر یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه گذاری گردید اربعین شهادت و پایمردی را از حنجره خسته اسرای کربلا فریاد زد و جرأت دفاع از حق را در مردم به وجود آورد و بار دیگر فضای عاشورا شهادت و ارزش ایستادگی در برابر ظلم را زنده کرد.

اربعین گویا بیعتی با حقیقت و ارزش های والای انسانی بود.

اربعین یعنی تفکر شیعی ترکیبی از عقل و عاطفه و ترکیبی از ایمان و عشق است.

اربعین حسینی تجلی زیارت و ولایت می باشد زیارت سفر الی الله است« فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ إِنِّی لَکُمْ مِنْهُ نَذِیرٌ مُبِینٌ » آیه ۵۰ سوره ذاریات.

در سوریه ذاریات ذات اقدس اله بعد از بیان سرنوشت و عقوبت اقوام گذشته، یک تذکر و انزال کلی را بیان می کند و می فرماید: همگی به سوی الله تبارک و تعالی فرار کنید. من از سوی خدای متعال آمده‌ام تا شما را انذار کنم و انذار هم برای خودتان می باشد و به سمت خدا فرار کنید.

اربعین حسینی تجلی زیارت و ولایت می باشد زیارت سالار شهیدان (علیه السلام) سفر الی الله است مقامی از مقامات توحید کسب می‌شود هدف زیارت خداست.

در زیارت امام رضا (علیه السلام) که ظاهراً از امام هادی( علیه السلام) نقل شده است در درب منزل خود می‌گوییم که« بسم الله و بالله و الی الله و الی ابن رسول الله» به سمت خدا و رسول خدا میرویم پس سیرما به سمت خداست که از وادی ولایت عبور می‌کند مانند وقتی حج میرویم، سیرما به سوی خداست که از وادی حج عبور می‌کند وقتی کسی زیارت می‌رود مقصدش خداوند متعال است کسانی نمی فهمند و یا نمی‌خواهند بفهمند و خدای متعال خدای متعال فهم را از آنها گرفته و می گویند زیارت شرک است.

آنها نمی‌دانند که سیر الی الله از وادی نبی اکرم و اهل بیت باید عبور کند و اصلاً ممکن نیست کسی به حضرت حق بدون عبور از این صراط برسد که« اللهم اجعل لی مع الرسول سبیلا » راه ما با خدا، باید در همراهی با رسول خدا اتفاق بیفتد پس اگر زیارت سفر الی الله است از وادی ولایت معصومین عبور می‌کند زیارت سیدالشهدا (علیه السلام) در واقع فرار الی الله و فرار از اله ها الها و غفلت ها و وابستگی ها و خستگی ها می باشد لا اله الا الله است افرادی که به زیارت امام حسین (علیه السلام) می روند تا فرار شان به سوی خداوند متعال باشد و با کشتی امام حسین (علیه السلام) سیر می کنند مشتاق زیارت سیدالشهدا علائم و بابی در کتاب مصباح الشریعه وجود دارد که مقام مشتاقین بیان شده است که« المُشتاقُ لا یَشتَهی طَعاما ، ولا یَلتَذُّ شَرابا ، ولا یَستَطیبُ رُقادا ، ولا یَأنَسُ حَمیما » یعنی کسی که به مقام اشتیاق خدا می رسد دنبال طعام و نوشیدنی نیست، خواب آرامی ندارد و….

کلمه اربعین چند جا در قرآن آمده است از جمله اینکه برخی از پیامبران در چهل سالگی به پیغمبری رسیدند و پیغمبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز همین طور بوده است. حضرت موسی به کوه طور رفت که تورات را بیاورد سی روز قرار اولیه بود ذات اقدس اله فرمود: سی روز کم است چهل روز بشود ۱۰ روز دیگر تمدید شد.

﴿وَ وٰاعَدْنٰا مُوسىٰ ثَلاٰثِینَ لَیْلَهً وَ أَتْمَمْنٰاهٰا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقٰاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً وَ قٰالَ مُوسىٰ لِأَخِیهِ هٰارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لاٰ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ﴾ کلمه چهل در روایات و فرهنگ دینی نیز خیلی کاربرد دارد امیرالمومنین علی(علیه السلام )می فرماید: اگر چهل یاور داشتم حقم را می گرفتم ذخیره عالم هستی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف )وقتی ظهور می کنند در هیبت یک مرد چهل ساله است.

اگر یک مومنی از دنیا رفت و چهل نفر گفتند خدایا ما بدی از او ندیدم، حضرت حق می فرماید: من که می دانم این چه کاره است اما حالا که شما چهل مسلمان می‌گویید: ایشان آدم خوبی است،من به احترام گواهی شما از آنچه می‌دانم میگذرم کسی که چهل روز خودش را برای خدا خالص می کند، همه کارهایش برای خدا باشد، و بتواند از هوا و هوس، از طوفان غرائز از حب و بغض ها خودش را بیرون بکشد، دربست برای خدا باشد، خدا حکمتش را از قلبش به زبان جاری می کند یعنی حکیم می شود اگر به چهل مومن در نماز شب دعا کنید، دعای خودتان هم مستجاب می شود کسی که چهل حدیث حفظ کند روز قیامت با فقها محشور می شود خیلی از کتاب‌های علما اسمش اربعین است حضرت امام خمینی رحمه الله کتابی عرفانی به نام اربعین دارند.

در انقلاب شکوهمند ایران اسلامی اربعین شهدای قم باعث حرکت مردم تبریز شد و این حرکت به یزد رسید اینها برای فرهنگ و جایگاه کلمه اربعین بود.

اما اربعین امام حسین (علیه السلام) نشانه مومن این است که روز چهلم شهادت امام حسین (علیه السلام) خودش را به کربلا برساند هیچ پیامبر و امامی زیارت اربعین ندارد.

زیارت اربعین مخصوص امام حسین (علیه السلام ) می باشد جابر از صحابه رسول ختمی مرتبت(صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم )به او می فرماید: تو عمرت طولانی می‌شود و وقتی خبر شهادت سید الشهدا امام حسین (علیه السلام) را در مدینه می‌شوند همراه غلامش به سمت کربلا حرکت می‌کند جابر به کوفه که می رسد و به سراغ یک نفر به نام عطیه می‌رود و عطیه یک مرد دانشمند است اولین کسی که تفسیر نوشته عطیه است عطیه دست جابر را که نابیناست می‌گیرد و به سوی کربلا حرکت می‌کنند و عطیه می‌گوید: جابر وارد شریعه فرات شد، غسل کرد و بعد به سوی قبر امام حسین (علیه السلام) رفت به من گفت دست مرا روی قبر بگذار سه مرتبه امام حسین (علیه السلام) سلام کرد بعد گفت چرا جواب سلام مرا نمی‌دهید بعد گفت نباید هم جواب بدهی چون سر در بدن نداری بعد به اصحاب سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) سلام می دهد و می گفت: من پیرمرد نابینا هستم عطیه گفت: کجا شریک هستی؟ اینها در خون غلطیده اند جابر گفت: هر کس هم فکر کسی باشد در اجرا او شریک است و این یک اصل است در پیوند مکتبی است.

اربعین حسینی یک ریسمان غیبی است در زمان حال به خاطر بیماری کووید ۱۹ نمی‌توان این راهپیمایی عظیم میلیونی را بجا آوریم امیدوارم این مانور معنوی که همراه با عشق و سوز و حماسه با برچیده شدن این بیماری دوباره برپا گردد.

زیارت اربعین فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (علیه السلام) می باشد در روایت آمده وقتی آفتاب می زند و روز می شود هر کجا هستید شروع به خواندن این زیارت بکنید که در این زیارت فلسفه قیام سالار شهیدان( علیه السلام) می باشد این همان مسئله تربیتی زیارتنامه است.

خدایا حسین ما خونش را داد برای اینکه جامعه را از جهل و گمراهی نجات بدهد درباره قیام سیدالشهداء (علیه السلام) امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: که حسین شهید شد تا دو تا بیماری را در جامعه ریشه کن کند یکی جهالت و یکی ضلالت این دوتا بیماری همواره جوامع را زمین زده است اگر برادران یوسف، یوسف را در چاه انداختند به خاطر جهالت بود یوسف به آنها گفت که شما جاهل هستید اگر قوم لوط سراغ همجنس بازی رفتند به خاطر جهالت بود اگر قوم موسی گوساله پرست شدند به خاطر جهالت و نادانی آنها بود یکی از علت‌های قیام امام جهل زدایی بود که اتفاقاً موفق هم شد چون بعد از قیام اباعبدالله الحسین (علیه السلام) انقلاب‌ها شکل گرفت و مردم با مسائل آشنا شدند نظام مقدس اسلامی الگو از قیام سیدالشهداء گرفت و به پیروزی رسید که حضرت امام رحمت الله میفرماید: محرم و صفر بود که اسلام را زنده نگه داشته است.

مشروح خطبه دوم

امام حسین علیه السلام می فرماید: شما را به تقوای الهی سفارش می کنم؛ زیرا خداوند ضمانت داده کسی را که تقوای الهی پیشه سازد از آنچه ناخوش می دارد به آنچه خوش می‌دارد انتقال دهد و از جایی که گمان می‌برد روزی اش دهد اُوصِیکَ بتَقوَى اللّه ِ ؛ فإنَّ اللّه َ قد ضَمِنَ لمَنِ اتَّقاهُ أن یُحَوِّلَهُ عمّا یَکرَهُ إلى ما یُحِبُّ ، و یَرزُقَهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِبُ . تحف العقول ،جلد ۱ صفحه ۳۷

پیشاپیش اربعین حسینی را به پیشگاه ذخیره عالم هستی عرض تسلیت و تعزیت دارم طبق فرمایش مقام عظمای ولایت الامام خامنه ای اهمیت اربعین در آن است که در این روز با تدبیر الهی خاندان پیامبر یاد حقیقت و خاطره شهادت را درمقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت.

از فرماندهی محترم نیروی انتظامی و دادستان محترم شهرستان به خاطر مبارزه با مفاسد اخلاقی و اجتماعی تقدیر و تشکر می‌کنم و توفیقات روز افزون برای پرسنل خدوم نیروی انتظامی و دادستان محترم از ذات اقدس اله مسئلت می نمایم مسئولین عزیز باید قدر این امانتی که در اختیار دارند را بدانند نعمت خدمتگزاری و توان خدمتگزاری را که خدای متعال به شما هدیه کرده است به فرماندار عزیز جناب آقای مهندس همپا عزیز به خاطر فرماندار نمونه شدن استانی تبریک عرض نموده و از درگاه ایزد منان توفیقات روزافزون برای ایشان و همکاران محترم بخشداران شهرداران دهیاران و شوراها و تمامی مدیران خدوم و ولایی و انقلابی مسئلت می‌نمایم.

روحیه خدمتگذاری موتور جامعه از عزتمند می باشد باید بفهمیم و درست عمل کنیم کشور ایران امکانات بالایی دارد آب و خاک مناسب دارد ولی متاسفانه مشکلات زیادی داریم مسئولینی که در کاخ نشسته اند نمی توانند مشکلات مردم را درک کنند این مشکلات به وجود آمده زیبنده ملت نجیب و همیشه در صحنه نیست مشکلات تورم بوجود آمده به خاطر نابسامانی نقدینگی سکه و ارز و کرونا، معیشت مردم عزیز را سخت کرده است

این بی عدالتی ها و بی عرضگی ها برخی مسئولان قابل تحمل نیست کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد طبق فرمایش مقام عظمای ولایت بعضی دلها آلوده دنیا می شوند آلوده مقام و منصب می‌شوند و از مسیر انقلابی و ولایی منحرف می شوند.

امروز خط فقر ۱۰ میلیون تومان است که اگر این نابسامانی‌ها و ناکارایی را برطرف کنیم نه شبکه‌های معاند می تواند غلطی بکنند و نه آمریکا می تواند غلطی بکند.

مسئولین باید با مردم شفاف باشند چرا هنوز حقوق و مزایای مسئولین برای مردم مشخص نشده است اگر اندازه نگه ندارید مردم با کسی رودرباسی ندارند.

ملت عزیز ما در هشت سال دفاع مقدس درخشیدند نحن اقویا بخاطر اینکه ما ملت امام حسینیم نظام مقدس اسلامی بعد از ۴۰ سال از جنگ تحمیلی به جایی رسید که شعار مرگ بر آمریکا الان در کشور آمریکا شنیده می‌شود از شهروند سعودی می‌پرسند بین پرچم ایران و عربستان کدام پرچم را انتخاب می‌کنید در جواب می‌گوید پرچم ایران به خاطر اینکه در مقابل ارتجاع تروریسم آمریکا و غرب و صهیونیسم بین‌الملل هرگز کوتاه نمی آید ملت انقلابی ایران اسلامی در مقابل زورگویی و استقبال می ایستد و انتقام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را خواهد گرفت و بینی استکبار را به خاک می مالد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ می‌باشد.