امروز: جمعه ۱۵-مهر-۱۴۰۱ / الجمعة 12-ربيع أول-1444 / Friday 2022-October-7

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه نمازجمعه ۲۵بهمن۹۹ شهرستان عباس آباد

خطبه نمازجمعه ۲۵بهمن۹۹ شهرستان عباس آباد

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه نمازجمعه ۲۴بهمن۹۹ شهرستان عباس آباد

خطیب ارزشمد حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمودموسوی آملی

خودم و همه شما نمازگزاران را به تقوای الهی دعوت و سفارش می کنم.

اگر مردم تقوا داشته باشند درهای رحمت به رویشان باز میشود وَسَارِعُوا إِلَىٰ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ ال عمران آیه ۱۳۳ سرعت و سبقت بگیرید نسبت به مغفرت خداوند ،که ما نیازمند به این مغفرت هستیم و سرعت به سمت بهشتی که خداوند مهیا کرده و وسعتش به اندازه تمام آسمانها و زمین است داشته باشید( منظور از سماوات فقط آسمان ما نیست بلکه همه ی عوالم را در بر می‌گیرد که این بهشت أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ برای متقین مهیا است متقین که اهل نفاق در سراء و ضرا هستند غضب را فرو می برند ماه رجب فرصت خوبی است برای بندگی خدا تبارک و تعالی .

خداوند هیچ امتی را در ماه رجب عذاب نکرده است آیت الله حق شناس رضوان الله تعالی علیه در کتاب مواعظ دارد هر کس که مرا بخواند، من جواب او را می‌دهم در دعای ماه رجب میخوانیم یا من ارجوه لکل خیر کل.

 خداوند چند چیز را به عنوان حرام معرفی کرده است: کعبه بیت الحرام، مسجد الحرام و شهر الحرام یا ماه حرام در ماه رجب باید سه دستور را انجام بدهیم تا مورد لطف ویژه ذات اقدس اله قرار بگیریم  هر وقت پیامبر هلال ماه رجب را می دیدند می فرمودند: خدایا ماه رجب و شعبان را بر ما مبارک بگردان و ما را به ماه رمضان برسان.

 خدایا به ما کمک کن به روزه و شب زنده داری( سه تا زیارت در ماه رجب مستحب است: زیارت خانه خدا، زیارت امام حسین و زیارت امام هشتم کمک کن به حفظ زبان و چشم مان را از گناه بپوشان

خدایا بهره ما را از ماه رجب فقط گرسنگی و تشنگی نباشد ماه رجب بیشتر مواظب زبان ،مان قلم مان ،گفتارمان و عملکردمان باشیم.

 آیت الله ملکی تبریزی می فرمود: در ماه رجب جنگ حرام است وقتی جنگ با کفار حرام است آیا جنگ با مومنین حرام نیست؟

 حضرت علی می فرماید: که در قیامت ندا می کنند :کجا هستند رجبیون؟ این رجبیون چه کسانی هستند؟ کسی که یکبار ماه رجب را روزه بگیرد می تواند شامل این ندا باشد پس اگر نمی توانیم کل ماه را روزه بگیریم بعضی روزها را روزه بگیرم.

 پس خوب است که از رحمت ماه رجب استفاده کنیم و زبان مان را آلوده نکنیم زیرا اگر زبان مان آن را آلوده کنیم حال عبادت پیدا نخواهیم کرد .

اگر در منزل وسایل گناه آلوده ی وجود دارد آن ها را ترک کنید مثل ماهواره و شبکه های مجازی اینستاگرام تلگرام ….جوانان مواظب باشند که در گوشی هایشان مطالب آلوده به گناه نباشد ما در مقابل تهاجم فرهنگی سخت قرار داریم ولی بدانید که ما توپخانه های فرهنگی دشمن را به خانه‌های خودمان نیاوریم.

 مرحوم حاج رحیم ارباب می‌فرمود: من از جوانی تا الان یک بار نگاهم به نامحرم نیفتاده است که به سن پیری رسیده بود ایشان از اولیا الهی نبود بعد می فرمود: در روز قیامت اگر مرا در هر موقفی نگه دارند حتماً در موقف زبان نگه نخواهند داشت.

 آیت الله ملکی تبریزی می فرمایند: در ماه رجب دنبال اعمال زیاد نباشید بلکه سعی کنید عمل لطیف انجام بدهید اگر ما تمام ماه رجب را به نماز و روزه مشغول باشیم ولی زبانمان آزاد باشد چه فایده ای دارد؟

روایت داریم در ماه رجب عقاب گناهان هم بیشتراست ثواب اعمال در شب‌های جمعه خیلی بیشتر است این ماه خیلی قداست دارد .بهترین عمل ما صدقه و استغفار است وقتی برای امام باقر مهمان می آمد امام از او پذیرایی می‌کرند و وقتی مهمان می رفت به او پول و لباس می‌داند اما باقر می فرماید: دنیا خوبی ندارم جز اینکه انسان به برادران دینی اش برسد الان خیلی به خاطر گرانی معیشت سختی دارند چه کسی باید به مردم کمک کند متاسفانه عده‌ای کالاها در این شرایط سخت کورونایی احتکار می‌کنند و گرانتر به مردم معمولی می فروشند.

 اگر بخواهیم حال عبادت در ماه رجب را داشته باشیم باید مواظب زبان و چشم مان باشیم و لقمه حلال داشته باشیم شیخ مرتضی زاهد قبل از ماه رمضان پولی را کنار می گذاشتند و می گفتند که این پول خیلی حلال است و می‌خواهم آن را در ماه رمضان مصرف کنم اگر اینها را رعایت کنیم اعمال ماه رجب ماه شعبان و ماه رمضان اثر خواهد داشت.

روز اول زیارتی امام حسین است و می‌توانیم امام را از راه دور زیارت کنیم. از امام صادق سوال کرد که وقتی به یاد جد شما سید الشهدا افتادیم چه بگوییم؟  امام فرمود: هر وقت یاد جدم افتادید، سه مرتبه بگویید : صلی الله علیک یااباعبدالله برای کمک کردن به دیگران خوب است که ما به سراغ خویشاوندان گرفتار برویم و از آنها غفلت نکنیم.

 روایت داریم که تا وقتی خویشاوندان فقیر داریم به سراغ فقیر های دیگر نرویم.

 اذن دخول ماه مبارک رمضان ماه رجب و شعبان است اگر کسی سلوک این دو ماه را کرده باشد با طهارت و توکل وارد ماه رمضان می‌شود. توکل فقط برای عبور از سختی های دنیا نیست. چالش‌ها و سختی های راه سلوک خدای متعال جز با توکل به خدا  سیر شدنی نیست. شیطان وسوسه می کند و هجوم های سنگینی برای سالکین پیش می آورد که اگر کسی اهل توکل نباشد حتماً مبتلا تردید و وسوسه و شک خواهد شد کسی که این مقدمات را طی نکرده است می‌خواهد وارد ماه رمضان بشود تنها چیزی که برایش می ماند توجه به فضل خداست از ذات اقدس اله بخواهیم قول‌هایی که به قلوب ما هست باز کنند چشمم و قوای ما، دست و پای ما ان شاالله باز شود تا تمام وجود قوای ما ورود بر ماه رمضان پیدا کند و بر سر این سفره بنشینیم و از 

این خان الهی متنعم بشویم سعی کنیم فرصت های این ماه را فوت نکنیم. فرصت ها مترصد نمی ماندتا ما خودمان را آماده کنیم ما باید خودمان را آماده کرده باشیم و اهل سرعت باشیم تا فرصت‌ها از دست نروند. ما باید به همه ی خوبی ها و خیرات برسیم انسان باید  همه ی صفات رذیله را ترک کند بعد از این مراحل علما و بزرگان دین فرمودند: در وادی توحید این آغاز راه است همه ی این مراحل را باید طی کند تا به اخلاص کامل و مقام رضوان و مقام اخلاص در محبت برسد این سیر باید در همین عالم دنیا اتفاق بیفتد و بعد در عوالم بعدی ادامه پیدا کنند.

 این مقدورات برای طی کردن راه کافی نیست این است که خداوند برای اینکه ما را به وادی توحید برساند دو چیز را همیشه تنزل می‌داده‌اند است کتب آسمانی و انبیا این دو راه را تا رسیدن به مقام توحید هموار می کردند و امت ها از طریق کتاب و انبیا به خدا می‌رسیدند.سیر در این وادی اتفاق می‌افتد، با شفاعت کتب آسمانی و انبیاء الهی بوده که این راه طی می شود نه با ریاضت ها اگرچه اعمال هم لازم است ولی کافی و اصلی در هدایت نیست.

 روایت داریم که پیامبر در عالم ارواح مبعوث به انبیا بوده است و توحید را به آنها تعلیم کرده است پس آنها هم در واقع کارگزاران حضرت در عالم بوده‌اند پیامبر آمد که دو چیز را برای هدایت با خودش آورد قرآن که مهیمن بر همه کتب آسمانی است و اهل بیت که در کمال مقدم بر همه ی انبیا هستند یعنی همه ی کمالات که در انبیا وجود داشت یکجا و بنحو اکمل در اهلبیت وجود داشت و بعد هم وقتی پیامبر خواستند از ما مفارقت کنند. فرمودند: من این دو حقیقتی را که آورده‌ام بالا نبردم یعنی «انی تارکم فیکم »ثقلین کتاب الله و عترتی اگر به قرآن و اهلبیت متمسک بشویم گمراه نمی شویم و الا ابلیس با شش هزار عبادتش همه را از دم منحرف خواهد کرد. پس راه رسیدن به مقام توحید قرآن و اهلبیت است سه مرتبه در زیارت جامعه کبیره آمده است.

وَ أنّ أرْواحَکُمْ وَ نُورَکُمْ وَ طینَتَکُمْ واحِدَهٌ ، طابَتْ وَ طَهُرَتْ  تنزل قرآن و ولایت به خاطر آن است که به حقیقت قرآن و ولایت را پیدا کنیم؟

خَلَقَکُمُ اللّهُ أنْوارا فَجَعَلَکُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقینَ اما تنزل پیدا کردند تا ما به انواع اهل بیت و قرآن که تنزل پیدا کردند دسترسی پیدا کنیم .

حَتّى مَنَّ عَلَیْنا بِکُمْ فَجَعَلَکُمْ فی بُیُوتٍ پس ما باید به محیط تنزل قرآن و ولایت وارد بشویم که می شود بیوت النور که در قرآن آمده است. فِی بُیُوت أَذِنَ اللهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ نور آیه ۳۶ این نور الهی همان قرآن و اهلبیت است اگر کسی وارد این بیوت شد از ظلمت رسته و به وادی نور رسیده است و دیگر سیرش در وادی توحید و درجات توحید و معارف است.

خطبه دوم

 انسان با تقوا خود را وقف انقلاب می‌کنند وقف مردم می کند که ان شا الله به صدای انا بقیه الله بلند  شد آقا امام زمان تو را هم به جیش و لشکر و خیمه خودش ببرد این انقلاب بدون هدایت ذخیره عالم هستی امام زمان به این جایگاه رفیع نمی‌رسید.

 اگر برای رضای امام زمان  عج قدم برداشتی نصرت خدا را دارای هر جا معتقد شدیم خدا نصرت آورد إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم سوره محمد آیه ۷ اگر خدا را یاری کنید، خدا هم شما را یاری می کند و گام هایتان را محکم و استوار می سازد.

 ماه رجب آغاز فصل نیایش است باید در ماه رجب بذر عبادات خود را بکاریم تا در ماه رمضان و فضایل آن را درو کنیم.

 ولادت با سعادت امام محمد باقر(علیه السلام) را به پیشگاه ذخیره عالم هستی امام زمان تبریک و تهنیت عرض می نمایم یاد امام باقر یعنی سربرآوردن حیات دوباره ی جریان اصیل اسلامی در مقابل با تحریف ها مسخ های که انجام گرفته بود.
۴۲ سال از پیروزی خون بر شمشیر و مشت بر درفش و سرآغاز حکومت الله را جشن متفاوت گرفته و حماسه دیگر را ملت عزیز ما آفریدند جمهوری اسلامی عالی ترین نظام سیاسی و برترین الگوی مردم سالاری دینی می‌باشند در مقابل ایران پهلوی که گاو شیرده آمریکا بود و طبق خواسته های آنها عمل می کرد جمهوری اسلامی نمودار حقیقی ترین و مدنی ترین اتحاد آرمانی بین آزادی و دموکراسی عالی‌ترین نظام سیاسی- اجتماعی عصر حاضر و برترین دموکراسی جهان معاصر است و استبداد و ارتجاع، فساد و افساد و زورگویی و سلطه جویی شاخصه های برجسته لیبرال -دموکراسی آمریکایی است.

 ملت و دولت جمهوری اسلامی طبق منویات مقام عظمای ولایت هیچ اعتمادی به دولت جدید آمریکا ندارد و اعتماد ایران از اتحادیه ی اروپا نیز سلب شده است و پرونده ی جریان طرفدار مذاکره با آمریکا و گسترش روابط همه جانبه با اروپا بسته و فعالیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام از نظارت و کنترل بین المللی خارج خواهد شد.

 ملت ایران تا زمانی که تمام تحریم‌های ظالمانه بدون پیش‌شرط برداشته نشود هرگز به مذاکراتهسته ای خوشبین نیست .

امروز هیچ نظامی نیست در دنیا که این همه علیه او کار تبلیغاتی بکنند، کار سیاسی بکند، فشار اقتصادی وارد کنند ،تحریم کنند و او بتواندمستحکم بایستدنه آمریکا ،نه صهیونیسم نه مجموعه مستکبران و زورگویان عالم ،نه با وسایل سیاسی، نه با وسایل اقتصادی نه با تحریم ،نه با تهمت، نه با تحریک ایادی خود در داخل نخواهند توانست این انقلاب را بلرزاند و این انقلاب مردمی با اتکای به ایمان و خدا راه خودش را بدون هیچ سستی پیش خواهد گرفت .

و باتجربه ی عظیمی که در ۴۲ سال ملت عزیز ایران در مواجهه با استکبار به دست آورده است قله‌های افتخار یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد و در مبارزه ی خود در قبال مستکبرین عالم پیروز شده و شکست مفتضحانه ای به ارتجاع و تروریسم و غرب و صهیونیسم بین الملل و آمریکا وارد خواهد ساخت. 

دشمن هرگز آرام نمی نشیند و همیشه در کمین است مسئولیت مسئولین در قبال این مردم بیدار و همیشه در صحنه بسیار سنگین است مسئولان کشور مسئولان قوای سه گانه ،در مقابل این حرکت عظیم مردمی، در مقابل این هوشیاری خیره کننده مردم ،مسئولیتشان سنگین‌تر شده است.

 این مردم در همه از عرصه ها با این محدودیت های کرونایی و گرانی های افسار گسیخته نشان دادند برای دفاع از کشورشان، انقلابشان و ارزش هایشان آماده هستند خدمتگزاران جامعه باید با خضوع و احترام در مقابل این ملت، کارهایشان را با قدرت و با جدیت دنبال کنند برای مردم کار کنند با دعا کردن مشکل مملکت برطرف نخواهد شد در کشور گرفتاری هست، نابسامانی هست مشکلات فراوان هست اما این گرفتاری ها و مشکلات معیشتی و اقتصادی و فرهنگی مگر با اراده متکی به ایمان برطرف نخواهد شد  بشرطی که مسئولین کشور در قوای سه گانه، در بخش‌های مختلف، خود آحاد مردم، هر کس به سهم خود در نوبه ی خود کوشش کند تا این مشکلات برطرف گردد و اردوگاه دشمن را به هم بریزیم نه اینکه بهانه به دشمن به دهیم .

برای تحریم بیشتر بعضی ها عملاً یا سهواً می‌خواهند فشار دشمن را مضاعف کنند تا مبادا ایرانی جماعت نفس راحتی بکشد البته توانایی های داخلی درعمل در حال اثبات است.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ می‌باشد.